"ואיך היה האוכל"? כתבה מתוך Cosmopolitan

אחד מהגורמים שהכי משפיעים על הצלחת החתונה הוא האוכל. פילה בקר או אנטריקוט? סלט פטריות אסייתי או סתם סלט ירוק? המגוון אדיר, ובכל זאת – מתברר שאפשר להשביע את רצון כולם.

עם יד על הלב – כשאת מספרת שהלכת לחתונה, מה הדבר הראשון ששואלים אותך? יש שתי אופציות: איך נראתה הכלה, וכמובן איך היה האוכל?
ישראלים אוהבים אוכל. הבדיחה הקבועה לפני שהולכים לאירוע היא אנחנו מקווים שהארוחה תהיה שווה את הצ'ק, ויש כמובן את העקיצות בסגנון ארוחת ערב יקרה הייתה לנו היום. עוף ואורז ב-500 ₪.

עכשיו את היא זו שמתחתנת, והחתונה שלך היא זו שהולכים לדבר עליה. מלחיץ, לא? את קובעת דייט לטעימות באולם ומסתכלת על התפריט. אמא רוצה דג ואבא מעדיף סטייק, ההורים שלו לא מתפשרים ודורשים רק פילה ואחותך בכלל צמחונית. מה עושים? הכתבה הבאה תלמד אותך איך לצאת מבחירת התפריט כשידך על העליונה וכשאורחייך שמחים ושבעים.

כמה זמן מראש?
ללי שטוף, מנהלת שיווק בקייטרינג עלי דפנה, אומרת שהמעשה הנבון ביותר הוא לקבוע את התפריט עם סגירת ההסכם מול הקייטרינג: במועד זה סביר להניח שתקבלו צ'ופרים מאיש המכירות, שרוצה 'לסגור עסקה', ותוכלו לראות שחור על גבי לבן שכל הפרטים החשובים לכם באירוע אכן באו לידי ביטוי בתפריט. אני ממליצה לבחור את התפריט סמוך ככל הניתן למועד הטעימות, כאשר כל הטעמים עדיין טריים בזכרונכם, ובכל מקרה אל תשאירו את הדברים לרגע האחרון.
שטוף מוסיפה שכחודש לפני האירוע אתם צריכים לעמוד לפני פגישת ספקים בגן האירועים (עם האחראיים על המקום, המעצבת, התקליטן והקייטרינג), שבה התפריט כבר אמור להיות סגור לחלוטין ונשאר רק לתאם פרטים אחרונים בשטח. במהלך החודש שלפני החתונה רמת ההתרגשות מתחילה לעלות והדברים נעשים בצורה יותר חפוזה ופחות שקולה והגיונית, היא אומרת….

למה לשים לב בטעימות?
באירוע הטעימות, מקדימה שטוף ואומרת, צריכים להיות כל מקבלי ההחלטות שדעתם חשובה לכם. לאחרונה יש מגמה להביא לטעימות את החברים של בני הזוג ולהפוך את האירוע לבילוי חברתי. ובכן, עד כמה שזה נשמע מיושן, אני ממליצה להביא דווקא את ההורים. והיא מסבירה: סביר להניח שהחברים שתביאו ייצגו קהל שטעמו דומה לשלכם, צעירים המהווים מקסימום שליש מהקהל המשתתף בחתונה. ההורים, לעומת זאת, ייצגו בכבוד גם את הדור המבוגר יותר, שטעמו מעט שונה משלכם, והחלטות שיתקבלו בשיתוף איתם בדרך כלל יצליחו לשקף את הטעם הכולל של המוזמנים.
בנוסף לכך, שטוף ממליצה על עבודת הכנה לפני הטעימות: ערכו פגישה מקדימה עם נציג המכירות על מנת לוודא שפרטי התפריט הובנו ושהשאלות נשאלו, כך שכל מה שיישאר לכם לעשות בטעימות זה באמת לטעום.
אבל הטעם הוא לא הכל. שטוף מציעה לשים לב, מעבר לטעמן של המנות, גם לשירות: מי המלצרים, האם הם בקיאים ויודעים להסביר על הרכב המנות, מצב האסטתיקה, נקיון כלי ההגשה, ניקיון המזנונים וקצב המילוי שלהם ומהירות הפינוי. קייטרינג שלא עושה את העבודה בטעימות, בטוח שלא יצליח לעשות אותה בחתונה, היא אומרת…

איך לבנות תפריט?
חשוב להקפיד על כך שבכל שלב של האירוע יהיה אוכל מגוון, גם בקבלת הפנים וגם בארוחה. צריך להקפיד שתהיה מנה אחת צמחונית, מנת בקר אחת, מנה אחת של עוף ומנה אחת של דג. אחרי שבחרתם את כל הארבע אפשר להשתולל עם אפשרויות נוספות. חשוב שהתפריט יהיה מגוון גם מבחינת התוכן, אומרת שטוף. לדוגמא, אחרי שבחרתם סלט ירוק ועוד שני סלטים קלאסיים, כמו אנטיפסטי וסלט עגבניות שרי, אפשר להתפרע עם הסלטים היותר מיוחדים – סלט תרד ופירות העונה, סלט פטריות אסייתי ועוד. מנסיוני, תפריטים מתוחכמים מידי מועדים לכישלון. החוכמה היא תמיד בגיוון. מנות קלאסיות בשילוב עם מנה או שתיים שקורצות לייחוד יעשו את העבודה בצורה מושלמת.

במה לחסוך ובמה ממש לא?
אף פעם לא לחסוך בשירות!, מזהירה שטוף. גם באירוע שכולו מזנונים, בלי הגשה, המלצרים ניגשים לשולחנות, מציעים שתיה מהבר, מפנים כלים ועוטפים את האורח בפינוקים. מספר המלצרים כולל את כוח האדם שדואג למלא את המזנונים ולחדש סלטים, תוספות ומנות עיקריות. מהירות התגובה כאן היא חשובה מאד. כמות כח האדם היא קריטית, והיא זו שתקבע את מידת ההנאה של אורחיכם במהלך כל הערב.
אז במה כן אפשר לחסוך? שטוף מציעה לצמצם בפינוקים המיוחדים: האורחים שלכם יכולים ליהנות מאד מהאירוע גם אם לא תזמינו עבורם פילה בקר. אנטריקוט טוב בדרך כלל יעשה את העבודה. בנוסף, לדעתה קבלת הפנים לא חייבת להיות ענקית – קבלת פנים סולידית המשאירה את האורחים עם טעם של עוד תיראה יותר אלגנטית ועשויה לחסוך כמה שקלים בתפריט….

ולקינוח…
גם כאן חשוב המגוון, כפי שאומרת שטוף: כדאי שיהיו לפחות שני קינוחים המורכבים משוקולד, קינוח אחד על בסיס פירות (לדוגמא: שיפודי פירות פרוסים ופונדו, פאי פירות) וקינוח אחד מרענן (כמו סורבה או מרנג לימון). אחרי שדאגתם לאלה, כל קינוח נוסף הוא צ'ופר לכם ולאורחים.

כתבה מאת אידי אריאל, קיץ 2006, Cosmopolitan Bride

אוכל לחתונה | כתבה

שתפו: