"מסיבות קוקטייל הן הדבר הכי חם בתעשיית האירועים. השילוב המושלם בין אירוע חגיגי, לשיק ואלגנטיות יהפכו את האירוע שלכם למשהו קליל ולא מחייב שיהפוך לשיחת היום בקפיטריה למחרת. הכינו את הקוסמופוליטן."

מקור המילה "cocktail" שנוי במחלוקת, יש הטוענים כי באנגליה של המאה ה-18 היו נוהגים ללקצץ את זנב סוסי המירוץ החזקים שלא היו גזעיים. חיה כזו נקראה קצוצת זנב – cocktail. חוג קהל מרוצי הסוסים היה ללא ספק, ועדיין מורכב משתיינים כבדים, שהיו סופגים כמויות גדולות של פונצ'ים וערבובים למיניהם. כאשר משקה לא היה נקי (כלומר גזי – טהור) הוא היה מקבל את הכינוי שניתן לסוסים לא גזעיים או מוכלאים כלומר משקה מוכלא מעורב cocktail drink, וככל הנראה השם "היגר" משם לארצות הברית.

תיאוריה אחרת גורסת על שיבוש לשוני של מילה אחרת, המילה קוקטייל באה משיבוש המילה שיכר – תרנגול Cook-ale, שיקוי חריף שהיו נותנים לתרנגולי קרב כדי לעודדם לקרב. היה נהוג להרים כוסית לחיי התרנגול המנצח עם משקה המורכב ממספר מרכיבים כמספר הנוצות בזנבו של התרנגול המנצח לאחר הקרב.

מכל מקום, לא במקור המילה עסקינן אלא בחתונות cocktail נדון הפעם, יש לציין כי בהקשר למקור המילה אכן בחתונות cocktail, כאלה שמתקיימות בגני אירועים יוקרתיים עם המון מוזמנים יפים וענווים, אכן אלמנט ההכלאה מתקשר היטב, בניית משפחה, מינגלינג בין זוגות רווקים ורווקות וערבובי אלכוהול ופונצ'ים למינהם.

תופעת גני האירועים שהלכה וכבשה את תעשיית האירועים יצרה סגנון אירועים חדש – אירועי קוקטייל. אירועים מקונספט זה הפכו לאירועים פופולאריים בקרב אוכלוסיה צעירה רפורמית ודתית, חתונות שישי צהריים וערבים אלגנטיים בהם קבלת הפנים באיזור החופה מאופיינת באוירה קלילה של "מינגלינג" רגוע ונעים של האורחים ולעיתים בהשתתפות הזוג הצעיר…..

"סוף עונת הקיץ תמיד מסמל בעיניי את תחילת עונת אירועי הקוקטייל;הרמות כוסית לראש השנה ולפסח, מסיבות חנוכה ופורים, מסיבות סילבסטר וכל סיבה למסיבה בהחלט מתאימה" מספרת ללי שטוף מנהלת השיווק של עלי דפנה – הקייטרינג.

אז מה זה בעצם אירוע קוקטייל?
אירוע קוקטייל הוא אירוע בו האורחים המוזמנים לא יושבים בישיבה מסודרת סביב שולחן כפי שאנו מכירים ברוב החתונות שביקרנו בהם, אלא יושבים על ריהוט אלטרנטיבי (ספות, שולחנות בר גבוהים, פינות של פופים ומחצלות למינהן, ריהוט גן שונה ומעניין וכו'). נישה זו של אירועים מתאימה לרוב לאירועי חברה, תערוכות ומסיבות ריקודים בהם למעשה הלקוח רוצה שאורחיו יסתובבו ולא יעמדו במקום אחד אלא ינועו בחלל המקום, או לחילופין, כאשר קיימת מגבלה של מקום פיזי בשטח האירוע שלא מאפשר לכל המוזמנים לשבת סביב שולחנות.
עם כניסת טרנד "מנות הטאפאס" (ע"ע אירועי טאפאס) שסחף בסערה את רוב מסעדות ארצנו הקטנטונת, גלשו אירועי הקוקטייל גם לתחום האירועים הפרטיים מתוך כוונת המזמינים לאפשר לאורחיהם לטעום מגוון רב יותר של מנות אשר לא מכבידות על הקיבה ומאפשרות ניידות רבה יותר של אנשים בתוך חלל האירוע.

אירועי קוקטייל לרוב מתחלקים ל3 סוגים מרכזיים מבחינת התפריט:

איך תדעו להתאים את סוג התפריט לאירוע שלכם?…

מתכננים מסיבת ריקודים ורוצים שהאורחים ייהנו ממנות עכשוויות ומגניבות עם הרבה שואו ועניין – הבחירה בתפריט טאפאס תהיה מושלמת. הצלחות הקטנות לא מפריעות לתנועה, הטעמים מהממים וההצלחה מובטחת.

מתכננים חתונה ופשוט חייבים, אבל חייבים לעשות את זה בדרך "קצת אחרת", שהאורחים לא ישבו סביב שולחנות רגילים אלא ישבו על פינות אלטרנטיביות ויטעמו מגוון יותר גדול של מנות… הייתי בונה תפריט קוקטייל צלחת מזלג, כך אתם תהיו מרוצים, אבל גם הקהל המבוגר המוזמן לאירוע, שלרוב לא מבין למה הגישו לו את המנה בצלחת קטנטנה ומרגיש שלעולם לא ישבע, יהיה מרוצה. הם יקבלו את המנות הטעימות "המגיעות להם" בכמויות ובשפע ואתם תוכלו ליצור אירוע שהוא מאד דינאמי ועכשווי.
רק בקשה קטנה – תדאגו לסבא ולסבתא לישיבה רגילה סביב שולחן בגובה סטנדרטי, לא נוח להם בספות ובמחצלות ולא מגיע להם להיענש…

מתכננים תערוכה וחשוב לכם שהאורחים יעברו בין המיצגים השונים בשטח בלי להתעכב במזנוני הארוחה ובכל זאת רוצים להציע להם משהו "לנשנש" – לכו על אירוע פינגר פוד. המלצרים יגיעו אליהם והמזנונים של הארוחה לא "יגנבו" את ההצגה."

כתבה מתוך מגזין אירועים "העיר"
אוקטובר 2007

אירוע קוקטייל | כתבה